Biele korenie je plne zrelé semeno popínavej rastliny PIPER NIGRUM. Používa sa k svetlým jedlám, ideálne k dochucovaniu omáčok z bieleho vína, k hydinovým pokrmom, k rybe a syrom.
Borievka, známa aj ako jalovec je obľúbeným korením stredoeurópskej kuchyne. Jemná drevito-sladká chuť sa spojuje tiež s borovičkou a ginom. Borievka je dobrým kontrastom k mäsu, predovšetkým ku zverine.
Zamatovo-čierne drobné semienka majú piepornú zemitú a ľahko horkastú chuť. V Turecku a orientálnej kuchyni patria semienka černušky (čiernej rasce) bezpodmienečne na chleba a slané pečivo. Pomleté s rascou a koriandrom sa výborne hodia na omelety. Čierna rasca hrá dôležitú úlohu v indickej kuchyni, je nenahraditeľná v kuracích pokrmoch a vegetariánskych jedlách. Opražené semienka sú veľmi dobré v šalátoch a omáčkach.
Čierne korenie je mnohostranne využiteľné a používa sa celé, drvené alebo čerstvo mleté. Plody čierneho korenia sa zberajú tesne pred ich úplným dozretím a potom sa sušia. Pôsobí povzbudivo a zlepšuje trávenie.
Fazuľa mungo je výborná exotická strukovina so špecifickou vôňou. Ide o typickú súčasť indickej a čínskej kuchyne. Fazuľky sú chutné ako príloha, v šaláte alebo z nich možno pripraviť výbornú polievku.
Žltá horčica je označovaná tiež za bielu a v našich zemepisných šírkach sa používa k nakladaniu, marinádam a k výrobe bielej horčice. Je obľúbenou koreninou v juhoindickej kuchyni. Opražené semienka veľmi dobre chutia na rybe alebo zelenine. Okrem toho sú súčasťou rôznych curry-pást a koreniacich zmesí.